Portfel inwestycyjny szyty na miarę
Portfele na miarę są fundamentem inwestycji, jak dla drobnych tak i dla wielkich inwestorów. Są globalnie zdywersyfikowane – w ich skład wchodzą tysiące papierów wartościowych i profesjonalnie zarządzane, tak abyś nie musiał się o nic troszczyć.
Czym wyróżniają się
portfele Portu?
Dywersyfikujemy każdą wpłatę
Równoważymy portfele
Profesjonalnie zarządzamy inwestycjami
Minimalizujemy koszty
Ile należy zainwestować a ile można zarobić?
Ustal wysokość wpłat i planowany okres inwestycji, by sprawdzić jakiego zwrotu możesz się spodziewać.
Im wyższy poziom tolerancji ryzyka, tym bardziej wartość inwestycji może się zmieniać w czasie. Swój poziom tolerancji ryzyka, możesz sprawdzić wypełniając ankietę inwestycyjną.
Emilia
Rybak
Model rozwoju w przyszłościEmilia
Rybak
Model oczekiwanego wzrostu wartości inwestycji został stworzony z wykorzystaniem danych historycznych o cenach papierów wartościowych i instrumentów, z których złożony jest portfel z odpowiadającym poziomem tolerancji. Linie na wykresie ilustrują szacunkową wartość inwestycji (po odjęciu opłat za prowadzenie portfela i innych kosztów) w różnych wariantach prawdopodobieństwa i w różnych ramach czasowych. Metodyka wyliczeń oparta jest na prawie Unii Europejskiej PRIIPS.
Emilia
Rybak
Uwaga: Model przedstawia oczekiwaną stopę zwrotu po uwzględnieniu opłaty za zarządzanie portfelem. Wyniki historyczne nie gwarantują wyników przyszłych. Inwestycje na rynku kapitałowym nie są wolne od ryzyka.
Jak działa inwestowanie na Portu?
1. Najpierw się poznamy
2. Przygotujemy dla Ciebie portfel na miarę
3. Bezpiecznie sprawdzimy Twoją tożsamość
4. Prześlesz pieniądze a my je zainwestujemy
Jak zarządzamy ryzykiem
Regularnie monitorujemy poziomy ryzyka i zyskowność poszczególnych instrumentów. W chwili, gdy poziom ryzyka Twojej inwestycji przekroczy poziom, który jest dla Ciebie akceptowalny – dokonujemy rebalancingu portfela. Innymi słowy – modyfikujemy strukturę portfela tak, by przywrócić pierwotną strukturę instrumentów w nim zawartych. Dzięki temu jesteśmy w stanie długoterminowo zwiększać rentowność portfela z zapewnieniem odpowiedniego zbalansowania pod kątem ryzyka.
Optymalna alokacja
Rozwój rynków
Rebalancing
Przywrócenie zaplanowanej alokacji
Rozsądne obniżanie ryzyka
Inwestujesz pieniądze, by wykorzystać je w przyszłości na spełnianie swoich marzeń? Pozwól, by Portu pomagało Ci lepiej osiągnąć Twój cel, strzegąc ryzyka podczas inwestowania.
Gdy uruchomisz funkcję Rozsądnego obniżania ryzyka, Portu automatycznie dostosuje skład Twojego portfela i będzie go stopniowo przekształcać z dynamicznego na bardziej konserwatywny. Dzięki temu wykorzystasz większy potencjał wzrostu na początku inwestycji i jednocześnie ograniczysz zmienność wartości portfela na późniejszym etapie, przed planowanym ukończeniem inwestycji. Więcej o tej funkcji możesz przeczytać tutaj.
Jak Twój portfel może się zmieniać w czasie?
Każdy z nas jest inny, dlatego przy określaniu odpowiedniego poziomu ryzyka portfela zawsze bierzemy pod uwagę Twój horyzont inwestycyjny oraz indywidualny poziom tolerancji ryzyka. By sprawdzić, jak Twój plan redukcji ryzyka może wyglądać z biegiem czasu, przejdź do sekcji planowanie portfela.
Poziom ryzyka
Czas do zaplanowanej wypłaty
W co inwestujemy?
Inwestujemy w różne rodzaje instrumentów finansowych, zawsze wybieramy te o najlepszych stosunkach zwrotu, ryzyka i kosztów. Inwestujemy głównie poprzez fundusze ETF, które pozwalają nam łatwo dywersyfikować portfele i jednocześnie utrzymywać niskie koszty.
Inwestujemy w tysiące papierów wartościowych z całego świata
Wybierz poziom tolerancji ryzyka i sprawdź w jakich częściach świata możesz inwestować korzystając z portfela Portu.
Akcje amerykańskie
Akcje amerykańskie
Stany Zjednoczone są największą gospodarką świata, odpowiadają za 25% światowej produkcji. Giełda w USA cieszy się długoterminowym stabilnym wzrostem. Tutaj znajdziesz akcje największych światowych firm o ugruntowanej pozycji.
Europejskie akcje
Europejskie akcje
Dzięki naszej lokalizacji Europa jest nam bardzo bliska. To także jeden z głównych regionów gospodarczych świata. Również dzięki własnej walucie zapewnia bardzo dobry kontrast z innymi tytułami. Na dłuższą metę europejskie akcje mają ogromny potencjał wzrostu. Dzięki lokalizacji w różnych krajach europejskie akcje zapewniają większy stopień wewnętrznej dywersyfikacji.
Akcje azjatyckie
Akcje azjatyckie
W portfelach znajdują się akcje azjatyckie, ponieważ ten region niewątpliwie zawsze był i nadal należy do głównych graczy na światowej scenie. Główną gospodarką jest tutaj Japonia, które odzwierciedla rozwój całego regionu. To zaawansowany region skoncentrowany na technologii i przemyśle motoryzacyjnym.
Akcje rynków wschodzących
Akcje rynków wschodzących
Inwestycje w spółki z rynków wschodzących mają większy potencjał wzrostu, ale są też bardziej ryzykowne. Wartość akcji tych spółek jest często zmienna i często rozwija się niezależnie od krajów rozwiniętych. Zapewniają dobrą dywersyfikację. Oczywiście do najważniejszych rynków rozwijających się należą Chiny, Tajwan i Indie, ale są też kraje Ameryki Południowej, Afryki i Dalekiego Wschodu.
Akcje mniejszych przedsiębiorstw
Akcje mniejszych przedsiębiorstw
Firmy o niższej kapitalizacji rynkowej być może (na razie) nie są znanymi markami, ale jest to zdecydowanie segment, który oferuje duży potencjał wzrostu. Chociaż inwestycje w tzw. „small caps” bywają bardziej ryzykowne, przy dobrej dywersyfikacji przynoszą w dłuższej perspektywie ponadprzeciętne zwroty.
Europejskie obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym
Europejskie obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym
Europejskie obligacje korporacyjne są emitowane przez poszczególne spółki w celu finansowania ich działalności lub rozwoju. Są to obligacje o ponadprzeciętnej jakości, które nadają się do obrotu ze względu na niskie ryzyko niewypłacalności i jednocześnie wyższą potencjalną stopę zwrotu.
Amerykańskie obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym
Amerykańskie obligacje korporacyjne o ratingu inwestycyjnym
Amerykańskie obligacje korporacyjne to obligacje sprzedawane w dolarach, emitowane są przez poszczególne firmy w celu finansowania ich działalności. Do portfeli na Portu dobierane są obligacje o ratingu inwestycyjnym – tj. obligacje wysokiej jakości o ponadprzeciętnym ratingu. Ryzyko niewypłacalności jest więc niewielkie, a jednocześnie obligacje te oferują ciekawą stopę zwrotu, większą niż np. obligacje rządowe.
Globalne obligacje o wysokiej rentowności
Globalne obligacje o wysokiej rentowności
Obligacje Global High Yield oferują wysokie zyski w porównaniu z innymi obligacjami. Istnieje jednak również większe ryzyko częściowego lub całkowitego niewypłacenia zobowiązania przez dłużnika. Są to obligacje gorszej jakości niż obligacje o ratingu inwestycyjnym. Jednak łącząc setki różnych obligacji, można zminimalizować ryzyko – nawet w przypadku niespłaconej obligacji, wpływ na cały portfel byłby znikomy.
Obligacje rynków wschodzących
Obligacje rynków wschodzących
Obligacje te są emitowane przez rządy tzw. krajów rozwijających się. Są to obligacje bardziej ryzykowne niż te od emitentów z gospodarek rozwiniętych, ale oferują wyższe stopy zwrotu.
Obligacje państwowe
Obligacje państwowe
Obligacje rządowe uznawane są za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji, gdyż ryzyko kredytowe związane z tym, że emitent (w tym przypadku skarb państwa) nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań jest praktycznie zerowe. Udział obligacji państwowych w wynikach portfela jest niewielki, ale ich zaletą jest bezpieczeństwo dochodów z tej inwestycji.
REIT (Real Estate Investment Trust)
REIT (Real Estate Investment Trust)
Real Estate Investment Trust jest rodzajem funduszu inwestycyjnego, ale zamiast inwestować w akcje i obligacje, inwestuje w nieruchomości. Podobnie jak ETF, są one przedmiotem obrotu na giełdzie i oferują interesujące narzędzie do dywersyfikacji portfela. Główną ich zaletą jest stosunkowo wysoka dywidenda z tytułu dochodów z najmu.
Surowce
Surowce
Surowce to towary, które mają taką samą jakość niezależnie od dostawcy. Wiele surowców (takich jak złoto) jest dobrą formą dywersyfikacji portfela, ponieważ zmiany ich cen są słabo skorelowane ze zmianami cen innych klas aktywów (takich jak akcje). Surowce są składnikiem portfeli szytych na miarę o niskim lub średnim ryzyku.
Gotówka
Gotówka
Gotówka jest integralną częścią inwestycji. To nie tylko gotówka w złotych, lecz także gotówka w dolarach czy euro, na przykład z otrzymanych dywidend czy odsetek. Gotówka to operacyjny składnik inwestycji, który pozwala na prowadzenie regularnych operacji w ramach portfela i obniżenie ogólnych kosztów transakcyjnych.
Co zawiera 1% opłata za zarządzanie
Jedna uczciwa opłata, nic więcej. Portu nie nalicza żadnych dodatkowych opłat wstępnych i końcowych, żadnych prowizji od zakupu czy sprzedaży papierów wartościowych, żadnych opłat za rebalancing, wymianę walut czy za nadwyżki wypracowanej stopy zwrotu.
Stała roczna opłata za zarządzanie obejmuje:
- Nieograniczony automatyczny rebalancing
- Kontrolę i nadzór portfela
- Wszystkie koszty transakcji
- Ewidencję i zarządzanie papierami wartościowymi
- Pomoc, wsparcie i online chat
- Wszystkie ewentualne prowizje i odsetki otrzymane od osób trzecich przekażemy na Twoje konto
Nie płacisz żadnych:
- Opłat wstępnych i końcowych
- Opłat giełdowych i handlowych
- Opłat za wymianę walut
- Opłat za prowadzenie konta i wypłaty środków
- Opłat za przechowywanie papierów wartościowych
- Opłat za dobre wyniki ani prowizji maklerskich
Im dłużej inwestujesz, tym niższą opłatę zapłacisz
Chcemy motywować naszych klientów, by realizowali swoje cele inwestycyjne, dlatego wynagradzamy długoterminowe odpowiedzialne inwestowanie.
Na Portu masz możliwość zadeklarować jeden ze zdefiniowanych czterech okresów, w ciągu których nie zamierzasz wypłacać zainwestowanych środków, a tym samym możesz skorzystać ze zniżki od opłaty za zarządzanie. Jeśli nie wypłacisz pieniędzy przed upływem tego okresu – za inwestowanie w zadeklarowanym okresie zapłacisz obniżoną opłatę.
Długość zadeklarowanego okresu | Zniżka ze stawki opłaty za zarządzanie |
---|---|
5 lat | 20% |
7 lat | 25% |
10 lat | 30% |
15 lat | 40% |