Słownik pojęć
Papier wartościowy
Dokument, który ustanawia prawo własności lub inne roszczenie majątkowe na rzecz jego właściciela/posiadacza. Papiery wartościowe obejmują akcje, obligacje, fundusze ETF, certyfikaty inwestycyjne, listy zastawne, prawa do akcji i inne. Papiery wartościowe służą przede wszystkim do przesyłania pieniędzy od inwestorów do emitentów. Inwestorzy mogą w ten sposób uzyskiwać zwrot, podczas gdy emitenci pozyskują środki potrzebne do prowadzenia działalności.
Percentyl
Podział zbioru statystycznego za pomocą kwantyli na części setne. W praktyce inwestycyjnej służy głównie do porównywania poszczególnych akcji lub funduszy. Na przykład, jeśli dany fundusz ma pozycję na 95. percentylu pod względem zwrotów, oznacza to, że 95% funduszy przyniosło gorszy zwrot, a 5% funduszy jest lepszych lub takich samych.
Płynność
Na rynku finansowym to możliwość zamiany papieru wartościowego na gotówkę (w drodze sprzedaży). Im wyższa płynność papieru wartościowego, tym szybciej można go wymienić na pieniądze (sprzedać). Rynek jest płynny, jeśli handluje się dużymi wolumenami, więc ewentualny zakup/sprzedaż papieru wartościowego nie wpływa znacząco na cenę.
Polityka pieniężna
Polityka pieniężna to zbiór działań banku centralnego. Za pomocą dobranych narzędzi osiąga założone cele. Najczęściej jest to kwestia wpływania na wzrost poziomu cen – inflację.
Pozycja długa
Tak zwany „long” odnosi się do standardowej sytuacji, w której inwestor kupuje papier wartościowy w oczekiwaniu, że jego wartość wzrośnie. W przeciwieństwie do krótkiej pozycji ta metoda jest zwykle mniej ryzykowna, a maksymalna możliwość straty jest ograniczona przez zainwestowaną kwotę.
Pozycja krótka
Pozycję „short” otwiera inwestor, który uważa, że wartość aktywa w najbliższym czasie spadnie. W praktyce krótka pozycja działa, gdy inwestor pożycza papier wartościowy, który następnie sprzedaje. Jeśli jego cena spadnie, odkupuje papiery wartościowe i zwraca je. Różnica między ceną sprzedaży a kupna to jej zysk (lub strata). Od zysku należy odliczyć prowizje, najczęściej w postaci odsetek od pożyczek. Ryzyko krótkiej pozycji to teoretyczna możliwość nieograniczonej straty w czasie, gdy wartość zabezpieczenia rośnie. Przeciwieństwem krótkiej pozycji jest pozycja długa.
Private equity
Private equity odnosi się do inwestycji w prywatne firmy, które nie są notowane na giełdzie. Są to zazwyczaj stosunkowo stabilne firmy, które mają już pewną historię. Z inwestycyjnego punktu widzenia jest to jedna z form inwestycji alternatywnych.
Program luzowania ilościowego (QE)
Niekonwencjonalna polityka pieniężna, w której bank centralny kupuje papiery wartościowe (zwłaszcza obligacje rządowe) na rynku. Kupując te papiery bank centralny obniża rynkowe stopy procentowe (zwiększa popyt) i zwiększa ilość pieniądza w gospodarce. Banki centralne uciekają się do luzowania ilościowego, gdy tradycyjne instrumenty monetarne tracą na skuteczności, czyli najczęściej, gdy ustalone stopy procentowe zbliżają się do zera.
Punkt bazowy
Jedna setna punktu procentowego, czyli 0,01%. Punkt bazowy wyraża często zmiany stóp procentowych. Na przykład zmiana stopy procentowej z 0,5% rocznie na 0,75% rocznie oznacza zmianę o 25 punktów bazowych (pb).